Wiwat Trzeci Maj!

W tym roku obchodzimy 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzień ten jest od 26 lat ponownie, po długiej przerwie związanej z komunistyczną dyktaturą, narodowym świętem. Choć sama treść Ustawy Rządowej, postacie jej twórców, a nade wszystko sposób uchwalenia tego aktu mogą budzić kontrowersje, to jednak nikt nie wątpi w sens świętowania, które ma w Polsce bardzo długą tradycję. Konstytucja 3 Maja, a bardziej pamięć o niej, żyła, już po jej unieważnieniu oraz upadku Rzeczpospolitej, własnym życiem i stanowiła ważny czynnik kształtujący świadomość narodową kolejnych pokoleń Polaków. Podobnie jest i dziś.

W naszej szkole obchody Święta 3 Maja rozpoczęły się już 25 kwietnia od eliminacji do konkursu historycznego „Konstytucja 3 Maja i jej dziedzictwo”. Wzięły w nim udział trzyosobowe reprezentacje dziewięciu klas pierwszych i drugich. Do finału zakwalifikowały się kolejno klasy: II e, II c i II b.

Dnia 29 kwietnia cała społeczność szkolna naszego Gimnazjum wzięła udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych organizowanym przez G i M Miechów w ramach wojewódzkiego projektu „Młodzież pamięta”. Nasi chórzyści wykonali pieśni „Jeszcze jeden mazur dzisiaj” oraz „Boże, coś Polskę...”

Z kolei w piątek 6. maja odbyła się szkolna akademia upamiętniająca uchwalenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Utalentowani artystycznie uczniowie zaprezentowali program słowno – muzyczny. Odbył się też finał wspomnianego konkursu historycznego. Wygrała klasa II e w składzie: Dominik Nawrot, Magdalena Kustosz i Klaudia Tandos i tym samym potwierdziła bardzo dobre przygotowanie, ponieważ zajęła też I miejsce w eliminacjach.

Koordynatorką obchodów Święta 3 Maja była nauczyciela historii i WOS Małgorzata Moskwa. W przygotowaniach do szkolnej akademii wspierała ją koleżanka po fachu pani Małgorzata Dziura, a o oprawę muzyczną, zarówno podczas patriotycznego śpiewania jak i uroczystości szkolnych, zadbał niezastąpiony pan Dariusz Szlachowski.

pani Małgorzata Moskwa