Święto Edukacji Narodowej

Czternasty października to wyjątkowy dzień w polskiej edukacji. Obchodzony jest jako tradycyjny Dzień Nauczyciela, ale mało kto wie, że upamiętnia on wydarzenie z 1773 roku, kiedy to przedstawiciele polskiego oświecenia powołali do życia Komisję Edukacji Narodowej. Po raz pierwszy uznano przekazywanie wiedzy za sprawę na tyle ważną, że powinno się nią zająć państwo.

W wielu szkołach, obok życzeń dla pedagogów, jest to okazja, by przyjąć oficjalnie pierwszoklasistów w poczet uczniów. Podobnie było u nas w przeddzień Święta Edukacji Narodowej. Uczniowie sześciu klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie, a na koniec, zgodnie ze szkolną tradycją, przeszli wraz ze swoimi wychowawcami przez symboliczną bramę Gimnazjum. Wydarzenie uświetniły występy artystyczne, w tym bardzo widowiskowy pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu uczniów z klasy I b. Po zakończeniu uroczystości odbyła się, jak co roku, dyskoteka integracyjna.

Pani Małgorzata Moskwa