Życie szkoły

Dzień Ochrony Danych Osobowych obchodzony przez gimnazjalistów od Miechowity

Po raz drugi Gimnazjum nr 1 im. Macieja Miechowity w Miechowie przyłączyło się do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Twoje dane – twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli” organizowanego przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

28 stycznia obchodzony jest Dzień Ochrony Danych Osobowych, jednak ponieważ województwo małopolskie miało w tym czasie ferie, obchody przeniesiono na 11 lutego.

Uczniowie Gimnazjum, pod opieką szkolnego koordynatora programu p. Eweliny Faracik oraz współorganizatorki obchodów p. Anny Stępień, przeszli ulicami Miechowa z transparentami i plakatami, które własnoręcznie przygotowali. Na transparentach pojawiły się hasła: „Moje dane są w internecie nieznane”, „Chroń swoje dane osobowe”.Rozdawali miechowianom chorągiewki i ulotki, na których były wskazówki, jak bezpiecznie korzystać z internetu oraz adres strony internetowej GIODO, na której można dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy z tego zakresu.

Przemarsz rozpoczął się pod budynkiem Gimnazjum, następnie kolumna przeszła pod Urząd Gminy i Miasta w Miechowie. Młodzieży podzieliła się na dwie grupy, jedna z nich udała się na spotkanie z Burmistrzem Miechowa Dariuszem Marczewskim, który mimo natłoku spraw znalazł kilka minut na rozmowę na ten temat. Druga grupa odwiedziła dyrektora Samorządowego Zespołu Edukacji – Krzysztofa Piwowarczyka, który również bardzo ciepło przyjął gimnazjalistów. Dalej przemarsz ruszył w kierunku krytej pływalni, w której młodzież zostawiła również ulotki i chorągiewki z napisem „Chroń swoje dane”. Pracownikom pływalni temat nie jest obcy, ponieważ na co dzień, jak podkreślali, przestrzegają zasad ochrony danych osobowych na terenie basenu. Grupa młodzieży została również miło przyjęta przez p. Marcina Durmana zastępcę dyrektora Centrum Kultury i Sportu w Miechowie.

Szkoła już w ubiegłym roku szkolnym wprowadziła zmiany w programie wychowawczym, tak by znalazły się tam tematy związane z tymi zagadnieniami. Przez cały ten okres prowadzone są lekcje poruszające zagadnienia dotyczące ochrony danych osobowych.

Musimy pamiętać bowiem, że wraz z rozwojem nowych technologii i rozszerzania się zakresu ich funkcji w życiu człowieka liczba rodzajów zagrożeń w sieci stale rośnie. Dostęp dziecka do nieodpowiednich dla niego treści to obok cyberprzemocy, niebezpiecznych kontaktów, ryzyka nadużywania internetu czy naruszeń prywatności jedno z wielu zagrożeń czyhających na młodych internautów w sieci.


pani Regina Warska

Program GIODO

Szlachetna paczka

Współpraca z Instytutem Goethego

Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

Pomoc innym

Lepsza Szkoła

Wykonanie: Anna Gęsiarz