Życie szkoły

Jak bliska jest nam Europa....? czyli o zwyczajach w niej panujących

Corrida, pasodoble, angielski humor i specyficzna pogoda, francuskie ślimaki oraz zabytki Włoch, to tylko niektóre z elementów, jakie znalazły się w scenkach rodzajowych z okazji Dnia Europejskiego obchodzonego w Gimnazjum nr 1 w Miechowie

Tegoroczną realizację projektu ,,Jak bliska jest nam Europa...?'' uczniowie Gimnazjum Nr 1 w Miechowie poświęcili spotkaniu z czterema państwami europejskimi: Hiszpanią, Wielką Brytanią, Francją, Włochami, a także z programem "Milionerzy".

Podczas uroczystości gimnazjum gościło przedstawicieli klasy VI Szkoły Podstawowej z Pstroszyc, Szkół Podstawowych nr 1 i 2 z Miechowa wraz z opiekunami. Uczniowie tych szkół przygotowali w ramach zadania konkursowego różnorodne plakaty o państwach europejskich, za które otrzymali z rąk pani Dyrektor Zofii Piechowicz podziękowania i upominki. Ogromną atrakcją był występ uczniów klasy V ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Miechowie, Aleksandry Włodarczyk i Łukasza Oleksy, którzy z wielką gracją i wdziękiem wykonali walca angielskiego i wiedeńskiego.

Natomiast uczniowie klas IA, IC, IF, IIA, IIB, IIC, II E, IIIB, IIIC, IIIG, realizując przez kilka miesięcy projekt, pracowali pod opieką nauczycieli, przygotowując najpierw podstawowe informacje o krajach, o ich zwyczajach, kuchni, muzyce, geografii, a następnie wcielając w życie pomysły zaprezentowania ich na scenie.

Mogliśmy zatem podziwiać kraj, kojarzony z gorącym i suchym klimatem, popołudniową sjestą, corridą i torreadorami, walką na pomidory, zwaną La Tomatiną, specyficzną kuchnią i tańcem pasodoble, wywodzącym się z tego kraju, a mowa o Hiszpanii.

Po Hiszpanii przyszedł czas na kraj deszczowej pogody, czerwonych budek telefonicznych, rodziny królewskiej, symboli takich jak London Eye, Big Ben, Pałac Buckingham oraz słynnego na całym świecie humoru angielskiego. W piosence "It's a raining man" mogliśmy zobaczyć odzwierciedlenie tej pogody podczas tańca z parasolami.

Następnym krajem była Francja, ponoć najpiękniejszy kraj na świecie, a kojarzony przede wszystkim z Wieżą Eiffla, modą i nowoczesnością, Luwrem i Wersalem, znanej na całym globie kuchni francuskiej, a więc żabich udek, ślimaków, bagietek i różnego rodzaju serów. Dowiedzieliśmy się także, jak rodzą się przyjaźnie i miłości polsko – francuskie...

I wreszcie ostatni, równie specyficzny i niezwykły kraj, o którym zwykło się mówić, że jest państwem makaronów, spaghetti, gondoli, romantycznej atmosfery i wąskich uliczek. Chodzi oczywiście o Włochy, kraj jedyny w swoim rodzaju.

Całość uroczystości uświetniały występy naszej utalentowanej młodzieży, zarówno wokalnie, jak i tanecznie. Dzięki temu, mogliśmy choć na chwilę, poczuć klimaty tańca hiszpańskiego, angielskiego, wiedeńskiego oraz posłuchać piosenek po francusku, angielsku, włosku, nie zapominając o naszym kraju. Zaś trzej śmiałkowie w programie "Milionerzy" odpowiadali na pytania prowadzącego, które skupiały się wokół tematyki państw europejskich.

Uczniowie wykazali się także kunsztem kulinarnym, przygotowując dania kuchni angielskiej, francuskiej, włoskiej i hiszpańskiej.

Uroczystość przygotowały panie: Monika Czapnik, Agnieszka Gryla, Agnieszka Czarnecka i Elżbieta Krawczyk oraz pan Dariusz Szlachowski.

pani Agnieszka Gryla


Nasi goście - uczniowie szkół podstawowych


Poznawaliśmy zwyczaje i tradycje państw europejskich


Degustowaliśmy niecodzienne potrawy

Program GIODO

Szlachetna paczka

Współpraca z Instytutem Goethego

Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

Pomoc innym

Lepsza Szkoła

Wykonanie: Dorota Gajos