Życie szkoły

Gimnazjaliści uczą się angielskiego od… Kenijczyków, Łotyszów i Wietnamki

Uczniowie Gimnazjum Nr 1 w Miechowie wzięli udział w tygodniowym obozie językowym Euroweek. Podczas 5-dniowego obozu młodzież z klas II d, II f, II e, II b i III f rozwijała najbardziej cenione w chwili obecnej umiejętności społeczne: kierowanie, autoprezentację i pracę w zespole. Uczniowie pracowali z wolontariuszami z Danii, Kolumbii, Turcji, Czech, Włoch, Kenii, Indii, Łotwy i Wietnamu. A co najważniejsze, ćwiczyli w ten sposób umiejętności językowe. Komunikowali się z obcokrajowcami przecież tylko po angielsku.

Obóz szkoleniowy był między 15-19 września. Gimnazjaliści uczyli się języka angielksiego, łącząc naukę z podziwianiem piękna pryrody Kotliny Kłodzkiej. Obóz szkoleniowy miał miejsce w Długopolu Zdroju w pobliżu Bystrzycy Kodzkiej.

Oto szczegółowy harmonogram wyjazdu:


Dzień pierwszy
Po kilku godzinach podróży dotarliśmy do miejsca noclegu – Ośrodka Wczasowego ,,Aleksander'' w Długopolu Zdroju. Po zakwaterowaniu, nastąpiło uroczyste powitanie wszystkich przybyłych grup: z Miechowa, Piotrkowa Trybunalskiego, Tucholi oraz Warszawy przez Dyrektora Europejskiego Forum Młodzieży Pana Adama Jaśnikowskiego i wolontariuszy. Dla wielu z nich był to chrzest bojowy, bowiem musieli odczytać po polsku regulamin obozu, co wbrew pozorom nie należało do prostych rzeczy, zważywszy na fakt, iż robili to po raz pierwszy. Wprowadziło to wszystkich w świetny humor, który pozostał do końca obozu. Liderami naszej grupy byli dwaj przesympatyczni wolontariusze: Emir z Istambułu i Sorin z Rumunii.


Dzień drugi
Rozpoczął się od wspólnego tańca przy rytmach muzyki rumuńskiej i nie tylko. Następnie nasi gimnazjaliści i grupa z Piotrkowa Trybunalskiego z którą pracowali, mieli za zadanie wylosowaną osobę opisać po angielsku. Kolejnym punktem programu była prezentacja o Indiach, dalej rozmowa o kobietach i mężczyznach – różnicach między nimi, w sposobie myślenia, w tym co robią lepiej, zaś Matthew – wolontariusz z Indii zapisał młozieży w jego ojczystym języku ich imiona na rękach. Niemieckie słowa w zderzeniu z angielskimi bądź francuskimi wypadają dość ciekawie, czego młodzież mogła doświadczyć oglądając film o tej tematyce. Na zakończenie tego niezwykle urozmaiconego dnia, przyszedł czas na taniec, jeszcze bardziej integrujący młodzież – Belgijkę.


Dzień trzeci
Rozpoczęliśmy od wycieczki do Międzygórza – pięknej i malowniczej miejscowości, w której mogliśmy podziwiać wodospad, ciekawą architekturę, zabytkowy kościół. Wędrowaliśmy szlakami górskimi i to co dla jednych okazało się frajdą, innym sprawiało nie lada trudność. Ach ta kondycja...Po powrocie do ośrodka, obiedzie i odpoczynku przyszedł czas na ciąg dalszy zajęć. Uczniowie poznawali pełen uroków kraj, jakim jest Kolumbia. A następnie wymyślali w grupach swoje własne wynalazki przyszłości i prezentowali je na forum.Jako ostatnia w tym dniu odbyła się prezentacja o Danii, jego populacji, kulturze, historii, największych miastach, osobliwościach.A dzień zakończyła wspólna dyskoteka z wolontariuszami, sposród których na szczególne zainteresowanie zasługuje taniec wolontariusza z Włoch – specyficzny układ choreograficzny, który wywołał uśmiech na twarzach...


Dzień czwarty
Początek dnia wprowadził wszystkich w dobry nastrój, bowiem jak to przystało na Energizer, zabawa taneczna przy dźwiękach muzyki różnych kultur, jest wspaniałym elementem pobudzającym do pracy. Następnie młodzież na kartkach papieru umieszczonych na placach kolegów/ koleżanek pisała sobie same miłe rzeczy. Potem odbyły się prezentacje o Rumunii, Kenii i Łotwie. Młodzież z zainteresowaniem przyglądała się temu, co najciekawsze i najpiękniejsze w tych państwach. Lecz na największą uwagę zasługuje prezentacja wolontariuszki z Wietnamu, która uczyła nas języka wietnamskiego i zaprezentowała alfabet wietnamski. Następnie przepięknie wykonała 2 utwory w swoim rodzimym języku, za które publiczność nagrodziła ją owacjami na stojąco. Młodzież wykonywała także pracę grupową – miała, między innymi przygotować reklamę ośrodka, w którym mieszkaliśmy, wykonać zdjęcia zwierząt w parku oraz wszystkich blondynek w ośrodku, przygotować pokaz mody i plakat o grupach na EuroWeeku, nagrać horror, a wszystko należało wykonać w przeciągu 30 minut. Dzień warsztatowy zakończyła debata oxfordzka. Zaś punktualnie o 21 rozpoczęła się ewaluacja zajęć. Z każdej z grup uczniowie zostali poproszeni o kilka zdań po angielsku ilustrujących ich pobyt, wrażenia, odczucia. To samo mieli uczynić nauczyciele z poszczególnych grup i wolontariusze, którzy zachęcali młodzież do nieustającej pracy nad sobą i nad językiem angielskim, tak obecnie powszechnym i potrzebnym. Następnie młodzież wręczała tak zwanym 'secret friends' prezenty. Była to zabawa ogłoszona już 2 dnia pobytu, podczas której młodzież losowała osobę z grupy i przez te kilka dnia miała coś dla niej wyjątkowego zrobić lub kupić. Dzień zakończył się sesją fotograficzną z wolontariuszami, podziękowaniami za tak wspaniale spędzony czas dla nich i Pana Adama Jaśnikowskiego.

Dzień piąty
Po śniadaniu, spakowaniu rzeczy przyszła pora na powrót do domu....


A oto wrażenia tylko niektórych z nas

…...piękny ośrodek, komfortowy, pyszne jedzenie. Wolontariusze świetni, poznałem ciekawe kraje... - Kamil

…...ośrodek bardzo ładny, bardzo mi się tu podoba, miła atmosfera, sympatyczni i otwarci ludzie.... - Paweł

…....wolontariusze fajni i ludzie fajni, ciekawe zajęcia, chciałbym tu wrócić........ - Kamil

Młodzież oprócz ciekawych i absorbujących zajęć w języku angielskim, miała także czas na rozrywkę: wieczorne spacery w uroczym Parku Zdrojowym, dyskoteki, nauka tańców narodowych, zabawy ruchowe, to tylko niektóre z licznych atrakcji, które mamy nadzieję pozostaną na długo w pamięci i przywołają uśmiech na twarzy na wspomnienie miłych chwil i niepowtarzalnej atmosfery na obozie EuroWeek.

Organizatorką i pomysłodawczynią wyjazdu naszych gimnazjalistów na obóz była nauczycielka języka angielskiego Agnieszka Gryla.

Program GIODO

Szlachetna paczka

Współpraca z Instytutem Goethego

Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

Pomoc innym

Lepsza Szkoła

Wykonanie: Dorota Gajos