Życie szkoły

Światło dla fizyki

W niedzielę 06.09.2015 r. w Centrum Kongresowym w Kielcach odbyło się uroczyste wręczenie nagród uczestnikom XI Regionalnego Konkursu – Multimedia i Dydaktyka w Międzynarodowym Roku Światła. Finalistkami zostały dwie uczennice Gimnazjum nr 1 im. Macieja Miechowity w Miechowie: Marzena Bac i Kasandra Dziuba (obecnie już absolwentka). Jest to kolejny duży sukces gimnazjalistów, sukces tym większy, że w konkursie rywalami byli również uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Marzena Bac, jako finalistka, która zajęła w konkursie III miejsce, zaprezentowała publicznie swoją pracę pt. „Światło”. Aby kibicować Marzenie i być może połknąć fizycznego bakcyla, na XLIII Zjazd Fizyków Polskich pojechali uczniowie klas: I c i III b (są to klasy ogólne, w których uczy się młodzież dążąca do rozwijania zainteresowań w zakresie przedmiotów ścisłych). Mogli oni również wysłuchać wykładu „Rola eksperymentu w dydaktyce” wygłoszonego przez dr. Jerzego Jarosza z Uniwersytetu Śląskiego, Pracownika Dydaktyki Fizyki. Wykładowi towarzyszyły pokazy: np. jak balon umieszczony na łóżku fakira (ok. 20 gwoździ) nie pęka mimo nacisku 15 kg, jakie właściwości wykazuje ciało ochłodzone ciekłym azotem, czy też jak powstaje burza.

Obecne sukcesy nie są pierwszymi, zapewne też nie ostatnimi, jakie odnoszą miechowscy gimnazjaliści z fizyki. W ubiegłym roku szkolnym uczniowie byli finalistami w ogólnopolskich konkursach „Fizyka da się lubić” oraz „Uczę się dla swoich marzeń”. We wszystkich konkursach opiekunką i zarazem osobą zachęcającą i motywującą dla uczniów jest nauczycielka fizyki, Pani Joanna Dróżdż.


pani Dorota Małodobry

Program GIODO

Szlachetna paczka

Współpraca z Instytutem Goethego

Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

Pomoc innym

Lepsza Szkoła

Wykonanie: Dorota Gajos