Dziś marzę - jutro realizuję

Karol Kozieł - uczeń Gimnazjum Nr 1 w Miechowie zdobył wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Uczę się dla swoich marzeń organizowanym przez Instytut Badań Edukacyjnych. Karol w wyróżnionej pracy połączył pasję do roweru z wiedzą zdobytą na lekcjach fizyki i opisał swoją firmę ŚWIAT DWÓCH KÓŁEK specjalizującą się w „downhillu”, czyli jednej z ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego.

Gdyby wśród uczniów gimnazjum przeprowadzić sondę na temat: ,,Mój zawód za dwadzieścia lat”, większość odpowiedziałaby: nie mam pojęcia, lub - zostanę piosenkarzem, aktorem, … celebrytą.

Znaleźliby się również tacy, którzy zaskoczyliby dojrzałością odpowiedzi i stwierdziliby, że wykorzystają wiedzę zdobytą w szkole np. na lekcjach fizyki. Ci właśnie uczniowie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie Uczę się dla swoich marzeń organizowanym przez Instytut Badań Edukacyjnych. Konkurs skierowany był do uczniów gimnazjum. Jego celem była promocja idei uczenia się przez całe życie i rozwijania umiejętności identyfikacji efektów uczenia się oraz myślenia o nauce jako długotrwałym procesie. Uczestnicy konkursu mieli wyobrazić sobie swój wymarzony zawód i to, że wykonują go za 20 lat od dnia dzisiejszego. Miał to być zawód, który już dzisiaj istnieje. W napisaniu pracy należało wykorzystać wiedzę zdobytą w gimnazjum w ramach jednego z 4 przedmiotów przyrodniczych (fizyki, chemii, biologii, geografii), a przydatną w wykonywaniu tego zawodu.

W konkursie, którego rozstrzygnięcia miało miejsce 8 czerwca 2015 r. wzięło udział ponad 300 uczniów z całej Polski wyróżnienie zdobył uczeń Gimnazjum nr 1 im. Macieja Miechowity Karol Kozieł z klasy II b, która jest klasą z możliwością rozwijania zainteresowań z przedmiotów ścisłych. Osobą, która ma szczególne powody do dumy z sukcesu ucznia jest Pani Joanna Dróżdż – wychowawczyni i nauczycielka fizyki.

Karol w wyróżnionej pracy połączył pasję do roweru z wiedzą zdobytą na lekcjach fizyki i opisał swoją firmę „ŚWIAT DWÓCH KÓŁEK” specjalizującą się w „downhillu”, czyli jednej z ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego, polegającej na indywidualnym zjeździe rowerem na czas po stromych, naturalnych stokach

- Downhill jest bardzo wymagającą dyscypliną, dlatego nie mogę sobie pozwolić na żaden błąd ani na przeciętność. Dziś wiem i rozumiem jak już wiele dała mi szkoła i wiedza zdobywana poprzez naukę indywidualną. To wszystko dziś owocuje tym, iż mogę zaproponować najlepszą, profesjonalna ofertę rowerów do „downhillu”, pomoc w doborze najwłaściwszych części, zastosowanie nowoczesnych rozwiązań techniki a przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort jazdy. - napisał Karol w konkursowej pracy. To wystarczające potwierdzenie, że zdobyta w gimnazjum wiedza przyniesie owoce w przyszłości.

pani Dorota Małodobry