"Nie bądź bałwan, chroń swoje dane!"

28 stycznia młodzież naszej szkoły wzięła udział w obchodach Dnia Ochrony Danych Osobowych. Był to kolejny etapem realizacji Programu „Twoje dane - Twoja sprawa” , do którego przystąpiło Gimnazjum nr 1, realizowanego we współpracy z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych.

Przedstawiciele społeczności uczniowskiej gimnazjum pod opieką Pani Eweliny Faracik i Pani Anny Stępień udali się najpierw do Urzędu Gminy, gdzie spotkał się z nimi Burmistrz Dariusz Marczewski, następnie wyruszyli na Rynek Główny. Podczas pochodu wręczali mieszkańcom ulotki, chorągiewki z hasłem „Twoje dane -Twoja Sprawa”.

”. Uczniowie przeszli ulicami Miechowa z transparentami i plakatami, które własnoręcznie przygotowali. Hasłem przewodnim, które przyświecało im tego dnia był zwrot: „Nie bądź bałwan, chroń swoje dane!”. Na transparentach pojawiły się również hasła: „Moje dane są w internecie nieznane”, „Zachowaj choć trochę prywatności”, „Nie zaplątaj się w sieci”.

W samym centrum Rynku uczniowie Gimnazjum N 1 zorganizowali happening: ulepili mnóstwo bałwanów , które w „ręku” trzymały chorągiewki z hasłem „Nie bądź bałwan ,chroń swoje dane !”.

Kiedy młodzież wróciła przed budynek szkoły, do zabawy dołączyła p. Dyrektor Zofia Piechowicz i pomagała lepić kolejne bałwany. Zabawa była przednia.

Pierwszym etapem realizacji programu "Twoje dane - Twoja sprawa" było zapoznanie nauczycieli ze zmianami w regulacjach prawnych w zakresie ochrony danych osobowych, które to zmiany przedstawiła Pani Ewelina Faracik – koordynator projektu, na konferencji szkoleniowej 19 listopada 2014r. Podczas ogólnego spotkania z rodzicami gimnazjalistów Pani Ewelina Faracik przedstawiła wyniki badań GIODO „Jak dzieci korzystają z Internetu?” oraz podjęła temat zagrożeń jakie płyną z „sieci”.

Szkoła wprowadziła również zmiany w programie wychowawczym, tak by znalazły się tam tematy związane z tymi zagadnieniami.

Temat ochrony danych osobowych jest teraz niezwykle na czasie. Bardzo trudno jest w dzisiejszych czasach chronić swoją prywatność.

Ewelina Faracik

Fotorelacja z tego wydarzenia