Święta Bożego Narodzenia … po angielsku i niemiecku.

17 grudnia na zaproszenie nauczycielek języków obcych p. Agnieszki Czarneckiej i p. Agnieszki Gryli przybyli do naszego Gimnazjum znakomici goście: native speaker p. Nigel Ferry, anglista p. Jarosław Hajek i germanista p. Michał Biernacki.

Spotkanie, przeznaczone dla klas językowych, rozpoczęło się nastrojowo od wstępu muzycznego, a następnie p. Dyrektor Zofia Piechowicz powitała przybyłych gości. W duchowy wymiar Świąt Bożego Narodzenia wprowadziła nas siostra Jonasza, która w przepiękny sposób opowiedziała o tym, czym dla niej są Święta i jak ogromną radość przynoszą.

Następnie Pan Nigel Ferry przedstawił zgromadzonym panujące w Anglii zwyczaje i obrzędy związane z okresem świątecznym, a młodzież miała możliwość prowadzenia konwersacji w języku angielskim.

Nasz kolejny gość pan Michał Biernacki w bardzo barwny i obszerny sposób zaprezentował informacje o Świętach w krajach niemieckiego obszaru językowego. Dowiedzieliśmy się między innymi, skąd wziął się wieniec adwentowy i zwyczaj ubierania choinki.

Wszyscy doceniamy polskie Boże Narodzenie i jego unikatowość, zatem nie mogło zabraknąć porównań Bożego Narodzenia obchodzonego w Polsce oraz tego w Anglii i Niemczech. O jego niezwykłości mogliśmy się przekonać słuchając wypowiedzi pani Dyrektor, która jeszcze bardziej utwierdziła nas w przekonaniu, że w Polsce pielęgnujemy prawdziwe, rodzinne, ciepłe i magiczne Święta Bożego Narodzenia.

Spotkanie zakończyło się wspólnym zaśpiewaniem kolędy "Cicha Noc" po polsku, angielsku i niemiecku, a klasy IIA, IIIA, IID i IIF zadbały o słodkie pyszności dla gości i zgromadzonych klas.

pani Agnieszka Gryla