Życie szkoły

Najlepsi fizycy w Miechowie

I znowu Miechów – te słowa wielokrotnie padały z ust wykładowcy, Pana profesora Tadeusza Wibiga podczas uroczystego rozdania nagród ogólnopolskiego konkursu Fizyka da się lubić w Polskim Towarzystwie Fizycznym w Łodzi. Uczniowie Gimnazjum Nr 1 w Miechowie nie tylko zajęli najlepsze miejsca, ale i dobrze się bawili, przygotowując prace doświadczalne czy pisząc eseje. Grand Prix (przyznawane po raz drugi w historii konkursu) w kategorii prace doświadczalne otrzymał Karol Musiał, a w kategorii eseje I miejsce otrzymała Weronika Brachaczek. Wyróżnionych i zwycięzców jest jeszcze kilkunastu innych Miechowitów. Opiekunką uczniów startujących w konkursie jest Pani Joanna Dróżdż, nauczycielka fizyki.

Podczas oficjalnej Gali w sali wykładowej Polskiego Towarzystwa Fizycznego w Łodzi uczniowie Gimnazjum Nr 1 w Miechowie byli oklaskiwani wielokrotnie. Ogromna radość i szeroki uśmiech pojawiły się na twarzach wszystkich miechowitów, a szczególnie ich nauczycielki Pani Joanny Dróżdż, gdy usłyszeli pierwsze wyniki konkursu. Miechów zgarnął najwyższe miejsca!

W kategorii prace doświadczalne należało rozważyć problem dotyczący zagadnienia zmian klimatu spowodowanych zwiększoną emisją do atmosfery gazów cieplarnianych i działalnością człowieka.

W tej kategorii:
Grand Prix otrzymał Karol Musiał – klasa IIIb
finaliści - Kamil Wolka, Natalia Budzeń, Monika Winiarska i Damian Pasiński- klasa IIIb
oraz pozostali
Maciek Jurek, Adrian Uchto, Seweryn Żygas i Kamil Idzik – klasa IIIc.

W kategorii eseje uczniowie mieli za zadanie napisaćpracę naukową lub literacką, w której należało w sposób poważny i twórczy odnieść się do życzeń, jakie spełnić miałby nauczyciel fizyki, by czas na lekcji mijał przyjemnie i z pożytkiem.

W tej kategorii:
I miejsce zdobyła Weronika Brachaczek- klasa IIb
wyróżnienie Paulina Wiejak-klasa IIIb
ścisły finał - Monika Winiarska -klasa IIIb
finał - Natalia Budzeń -klasa IIIb

oraz
Milena Marzec, Marta Pawlik i Katarzyna Reroń a także Damian Pasiński, Marcelina Góral, Aleksandra Ordys i Oliwia Pieronek.

Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, kubki, książki oraz koszulki.

Podczas pobytu na Uniwersytecie Łódzkim gimnazjaliści mieli okazję poczuć się jak studenci, ponieważ zostali zaproszeni na wykład profesora Tadeusza Wibiga pt. "W poszukiwaniu energii".

Oprócz wizyty na uczelni młodzi naukowcy zwiedzili Łódzkie Eksperymentatorium, co było nie tylko chwilą relaksu ale i twórczą lekcją fizyki.
Tam mogli przejść przez kosmiczny tunel, zrozumieć pojęcie lustra weneckiego czy obejrzeć eksponaty i poznać różne prawa fizyki.
Pani przewodnik nie tylko ciekawie opowiadała o zjawiskach fizycznych, ale również pokazywała ich działanie, twórczo włączając zwiedzających.
Uczniowie otrzymali także zadania, co pozwoliło im nie tylko więcej zapamiętać ale i lepiej się bawić.

Wszyscy uczestnicy konkursu jednogłośnie zgodzili się z tym, że fizyka da się lubić.

Przywiezione nagrody na pewno przez długi czas będą przypominać o tak wielkim sukcesie Miechowitów.

Gratulacje należą się nie tylko gimnazjalistom, ale również nauczycielce, która potrafi zachęcić i pokazać, że fizyka jest ciekawym, a nie trudnym i nieprzestępnym przedmiotem za jaki często jest uważany. Życzymy kolejnych sukcesów.

Natalia Budzeń, Marta Pawlik

Program GIODO

Szlachetna paczka

Współpraca z Instytutem Goethego

Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

Pomoc innym

Lepsza Szkoła

Wykonanie: Dorota Gajos