Życie szkoły

Od konkursu historycznego …do prawnika

Uczennice Gimnazjum Nr 1 w Miechowie osiągnęły sukcesy w konkursach wojewódzkich z historii. Ewelina Manterys została laureatką konkursu tematycznego „Walka Polaków o niepodległość i granice w latach 1914-1921. Wielkie bitwy i bohaterowie wydarzeń”, natomiast Weronika Idzik została finalistką Małopolskiego Konkursu Historycznego. Obie uczennice chcą w przyszłości zostać prawnikami. Nauka i poznawanie tajników historii ma im w tym pomóc.

Oba konkursy mają odmienną specyfikę i na czym innym polega trudność przejścia przez kolejne etapy, ale jedno jest wspólne, by dostać się do etapu wojewódzkiego, trzeba się bardzo napracować.

Ewelina Manterys (z klasy III c) w konkursie tematycznym na etapie wojewódzkim jako jedna z 6 uczniów w Małopolsce otrzymała maksymalną liczbę punktów . Aby dojść do etapu wojewódzkiego, uczennica musiała odpowiedzieć na pytania testowe w etapie szkolnym, następnie na etapie rejonowym napisała pracę pt. „Polsce kobiety w walce o niepodległość i granice”. Nie jest to zwykłe wypracowanie, lecz praca o charakterze naukowo - badawczym – taka „mała praca magisterska”.

- Przeczytałam ciekawy artykuł, który zainspirował mnie i postanowiłam zgłębić tematykę roli kobiet w walce o niepodległość. W tej roli kobiety radzą sobie znakomicie, nie tylko jako kontynuatorki działań mężczyzn, ale czasem – co zaskakujące – jako inspiratorki walki – opowiada Ewelina.

W etapie wojewódzkim prezentowała swoją kilkunastostronicową pracę, tj. w wypowiedzi 15-minutowej uzasadniała wybór tematu, przedstawiła swoją pracę, wnioski oraz sposób opracowania materiału. W tym etapie Ewelina odpowiadała także na 2 wylosowane pytania dotyczące tematyki konkursu.

Weronika Idzik (uczennica klasy III c) jako jedyna z terenu powiatu miechowskiego zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego, w którym przyszło jej rywalizować z kolegami i koleżankami z całej Małopolski i została finalistką Małopolskiego Konkursu Historycznego.

Weronika musiała nie tylko wykazać się wszechstronną wiedzą historyczną ale również zobligowana była do interpretowania tekstów źródłowych oraz orientowania się na mapie. Ta niełatwa sztuka niezbędna w warsztacie każdego historyka wymagała ciężkiej i systematycznej pracy. Dodatkowo, przygotowując się do poszczególnych szczebli rywalizacji konkursowej, pogłębiała swoją wiedzę poprzez lekturę specjalistycznej literatury, między innymi „Bożego igrzyska” Normana Davisa.

- Interesuję się historią, odkąd pamiętam. Jest to przedmiot, który – choć niektórzy twierdzą inaczej – jest bardzo ciekawy. Gdy chcemy dotrzeć do prawdy, należy pokonać trudności czytania tekstów źródłowych z czasów XIX wieku - stwierdziła Weronika.

Gratulujemy Ewelinie Manterys oraz Weronice Idzik i mamy nadzieję, że w kolejnych latach znajdą licznych naśladowców.

Opiekunami naukowymi uczennic byli: Krzysztof Drdzeń (konkurs przedmiotowy) oraz Małgorzata Moskwa (konkurs tematyczny).

Program GIODO

Szlachetna paczka

Współpraca z Instytutem Goethego

Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

Pomoc innym

Lepsza Szkoła

Wykonanie: Dorota Gajos