Bawarczyk, piłkarz Beckenbauer, kuchnia Salzburga…
gimnazjaliści poznawali kraje niemieckojęzyczne

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Miechowie z klas II C i III B, wzięli udział w ogólnopolskim konkursie z języka niemieckiego, którego celem było poznanie regionu niemieckiego, jego geografii, historii, kultury, sztuki, czy tradycji. Młodzież pracowała metodą projektu i przygotowała filmy lub prezentację o Salzburgu i Bawarii. Nad projektem czuwały panie Agnieszka Gryla i Agnieszka Czarnecka. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Ambasada Niemiec, Ambasada Szwajcarii i Austriackie Forum Kultury.

Uczniowie klasy II C,Wiktoria Banach, Marlena Idzik, Dawid Młyński i Kamil Mitręga, pod opieką pani Agnieszki Gryli przygotowali krótki film o Bawarii - pojawiła się postać typowego Bawarczyka i Bawarki, byłego papieża Josepha Ratzingera, słynnego piłkarza Franza Beckenbauera... Nie mogło też zabraknąć znanego na całym świecie festiwalu Oktoberfest. Uczniowie zaprezentowali również taniec bawarski, którego nauczenie wymagało dużego zaangażowania, ale sprawiło nie lada przyjemność i dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń.

Natomiast uczniowie klasy III B, Natalia Budzeń, Kasandra Dziuba, Mateusz Machejek, Damian Pasiński i Monika Winiarska pod opieką pani Agnieszki Czarneckiej przygotowali ciekawą prezentację o Salzburgu, jego kulturze, słynnych postaciach pochodzących z tego miasta, jego kuchni oraz osobliwościach.

Dzięki tego typu inicjatywom, młodzież ma możliwość nie tylko obcowania z językiem, poznawania kultury państw obcojęzycznych, ale również pracy w zespole, integracji i doskonalenia umiejętności aktorskich, ale nade wszystko nauki poprzez zabawę.

Konkurs o krajach niemieckojęzycznych organizowany jest przez Wydawnictwo Szkolne PWN.

pani Agnieszka Gryla