Lekcja na żywo

23 października 2014 roku odbyła się lekcja na żywo "Opowieść o Żydach polskich", której celem było ukazanie kultury, zwyczajów i historii Żydów. Uczniowie klas 3b i 3e mogli obejrzeć film oraz zadać pytania dotyczące wielu spraw związanych także z najnowsza historią Żydów w Polsce i na świecie.

To była nietypowa lekcja, gdyż mogliśmy obejrzeć film o nowym muzeum w Polsce, dzięki wirtualnemu spacerowi mogliśmy przejść się także szlakami życia Żydów mieszkających na terenach Rzeczypospolitej.

W skupieniu obejrzeliśmy także dokumentalny film o tym, jak wyznawcy judaizmu byli traktowani przez Polaków, czy przez Niemców począwszy od lat 20. XX wieku.

Dopełnieniem wiedzy na temat Żydów były opowieści Marii Seweryn czy Macieja Orłosia na temat zwyczajów, kultury i religii żydowskiej.

Uczestnicy tej nietypowej lekcji mieli możliwość zadania pytań dotyczących Żydów, ich życia i wiary, więc zalogowaliśmy się na stronie internetowej i spytaliśmy się o parę nurtujących nas spraw. Nurtowały nas takie zagadnienia jak; obchodzenie święta szabatu, dlaczego w domu żydowskim są 2 zlewy w kuchni czy forma pokuty, którą mają Żydzi.

Organizatorom podziękowaliśmy także za pouczający program, dzięki któremu - mamy nadzieję - nauczyliśmy się także postaw tolerancji.

Więcej informacji o programi można zobaczyć na stronie internetowej: www.polin.pl

Kasandra Dziuba, klasa 3 b