Życie szkoły

Młodzi filmowcy

Uczniowie klasy I a Gimnazjum nr 1 w Miechowie: Julia Motyka, Oliwia Bac, Mikołaj Szafirski i Jakub Basa wzięli udział w ogólnopolskim konkursie filmowym, którego organizatorem był Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Celem konkursu było zwiększenie wiedzy uczniów na temat lokalnych zabytków oraz promocja dziedzictwa kulturowego rozumianego jako dorobek materialny i duchowy poprzednich pokoleń. Konkurs adresowany był zarówno do profesjonalistów, w tym studentów szkół filmowych, jak i do amatorów – uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczniów było nakręcenie krótkiego – maksymalnie pięciominutowego, filmu promującego lokalne dziedzictwo kulturowe. Dla wszystkich nagrodzonych w kategorii „amatorzy” organizator zaplanował warsztaty filmowe i uroczystą galę podczas I Festiwalu Filmowego stanowiącego podsumowanie konkursu. Spośród nich miano dokonać wyboru trzech najlepszych filmów.

Nasi gimnazjaliści nakręcili film ukazujący piękno miechowskiej Bazyliki. Dzięki uprzejmości siostry Darii i zgodzie księdza proboszcza mogli dotrzeć do zakamarków świątyni niedostępnych na co dzień zwiedzającym i wiernym. Nie spodziewali się żadnych wyróżnień – nigdy nie brali udziału w tego typu konkursie. Po prostu starali się wykonać zadanie najlepiej jak potrafili. Dlatego niezwykle miłym zaskoczeniem były dla nich zaproszenia od organizatorów na wspomniany Festiwal Filmowy, który odbył się w Warszawie w dniach 10–11 grudnia 2015 roku pod hasłem „Zabytkomania”.

Pierwszego dnia uczestnicy zwiedzali warszawską Starówkę oraz niedostępny dla turystów Pałac Prezydencki. Po południu w kinie-restauracji „Kultura” odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród zwycięzcom konkursu oraz przedpremierowa projekcja filmu Janusza Majewskiego „Ekscentrycy”. Następnego dnia w kinie-muzeum „Iluzjon” uczestnicy Festiwalu wzięli udział w warsztatach filmowych, podczas których dowiedzieli się, na przykładzie przedwojennej komedii „Sportowiec mimo woli”, jak odnawia się cyfrowo stare filmy. „Iluzjon” ma szczególny status kina archiwalnego i znajduje się pod opieką Filmoteki Narodowej, która chroni polskie dziedzictwo filmowe. Ponadto otrzymali wydaną w tym roku przez NID publikację „Najcenniejsze obiekty zabytkowe wpisane przez Prezydentów RP na listę Pomników Historii”.

Przy okazji miechowscy gimnazjaliści mieli przyjemną odskocznię od codzienności – zakwaterowani byli w komfortowym hotelu i mogli podziwiać olśniewającą iluminację świąteczną warszawskiej Starówki oraz reprezentacyjnej ulicy Krakowskie Przedmieście. Poznali też rówieśników z różnych stron Polski. Ich przygoda to kolejny dowód na to, że warto być aktywnym i podejmować nowe wyzwania.

pani Małgorzata Moskwa


Poniżej galeria z wyżej opisanego wyjazdu. Nasi uczniowie byli tak zaabsorbowani zwiedzaniem, iż nie zauwarzyli błędnie ustawionej daty na zdjęciach.

Program GIODO

Szlachetna paczka

Współpraca z Instytutem Goethego

Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

Pomoc innym

Lepsza Szkoła

Wykonanie: Anna Gęsiarz