Życie szkoły

Obóz językowy - kierunek Krynica

Młodzież Gimnazjum nr 1 im. Macieja Miechowity w Miechowie wzięła udział w, już tradycyjnie organizowanym przez szkołę, obozie językowym dla uczniów klas z poszerzonym zakresem nauczania języka angielskiego. Tegoroczny obóz został zorganizowany w Powroźniku koło Krynicy Zdroju, w Domu Wczasowym „Janosik” i wzięli w nim udział uczniowie z klas: Ia, IIa, IIIb i IIIc. W trakcie obozu uczniowie, pracując metodą projektu, rozwijali nie tylko umiejętności lingwistyczne, ale także przedmiotowe, znaleźli też czas na zwiedzanie turystycznych atrakcji tego regionu.

Do Powroźnika młodzież wyruszyła w dwóch turach, od 17 do 21 oraz od 24 do 28 listopada. Wraz z uczniami udali się wychowawcy klas: Małgorzata Strzelec, Agnieszka Czarnecka, Jolanta Piwowarska-Bazior i Krzysztof Drdzeń oraz nauczyciele: Małgorzta Kałwa, Elżbieta Krawczyk, Monika Czapnik, Alina Kmita, Dorota Gajos i Jolanta Napora .

Główny cel obozu od trzech lat pozostaje niezmienny – to praktyczna nauka języka angielskiego i niemieckiego. Zamysłem nauczycieli była organizacja zajęć w innej formie niż ta w szkole, co wymagało od uczniów umiejętności językowych, kreatywności, pracy indywidualnej i grupowej.

Zajęcia językowe obejmowały tłumaczenia i przekłady znanych tekstów literackich np. „Romea i Julii” i muzycznych oraz tworzenie własnych utworów. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia kulinarne obejmujące pieczenie babeczek i ciasteczek z wykorzystaniem słownictwa w języku niemieckim i angielskim, pokaz mody realizowany po angielsku czy też tłumaczenie piosenek z języka angielskiego na polski i odwrotnie, przygotowanie ich wersji wokalno-tanecznej oraz publiczna prezentacja powstałych utworów. Ponadto młodzież miała okazję poznać i wykorzystywać w swoich pracach młodzieżową odmianę języka niemieckiego.

Zajęcia językowe odbywały się także w „terenie”. Młodzież udała się do miejscowej pizzerii a ich zadaniem było złożenie zamówienia w języku angielskim lub niemieckim. Poradzili sobie wyśmienicie, a przy okazji mogli skosztować krynickiej pizzy.

Uczniowie wzięli udział w cyklu zajęć poświęconych tematyce „źródło”, tworzyli foldery i prezentacje multimedialne w języku polskim, angielskim i niemieckim o Krynicy Zdrój, Muszynie i wrażeniach obozowych oraz wykonywali makiety budowli zawierających bryły geometryczne pobliskich budynków. Na obozie odbył się także „wieczór irlandzki”, na którym uczniowie poszerzali wiedzę z zakresu kultury i tradycji tego regionu, „wieczór talentów”, w czasie którego młodzież prezentowała swoje talenty literackie, wokalne, satyryczne a nawet te, związane z iluzją oraz turnieje sportowe.

Gimnazjaliści poznali także historię i kulturę łemkowszczyzny przedstawioną w legendach związanych z tym regionem i potwierdzoną przez miejscowego górala, który był gościem jednego z wieczorów. Zaproszony gość nie tylko opowiadał o zwyczajach, strojach, kulturze górali, lecz także zorganizował konkurs wbijania gwoździ, tańce, śpiewy czy wybór obozowego zbója i góralki.

Uczniowie znaleźli też czas na zwiedzanie turystycznych atrakcji tego regionu. Udali się do Cerkwi pw. Św. Jakuba Młodszego w Powroźniku, do Tylicza, aby zobaczyć Mofety i przejść ścieżkami Golgoty, Krynicy Zdrój, na Górę Parkową, do Domu Zdrojowego, gdzie mogli skosztować zdrowych wód mineralnych, do Muzeum Zabawek, do Muszyny, gdzie spacerowali ogrodami sensorycznymi, czyli zmysłów i miłości oraz zwiedzili Muzeum Regionalne.

„Miechowici” nawiązali kontakt z uczniami trzeciej klasy miejscowego gimnazjum. W trakcie wspólnych spotkań promowali Miechowszczyznę, swoją szkołę, przedstawiając prezentację o Macieju Miechowicie, rozdając ulotki czy częstując miechowskimi krówkami. Obóz stanowił także idealną okazję do integracji zespołów klasowych zróżnicowanych wiekowo, ale z podobnymi zainteresowaniami. Temu miał służyć wieczór integracyjny, piżama-party czy dyskoteka.

Ostatniego dnia nastąpiło wspólne podsumowanie obozu, w czasie którego uczniowie zostali wyróżnieni i nagrodzeni dyplomami oraz drobnymi upominkami za pracę, zaangażowanie i właściwe zachowanie.

Kolejny obóz można zatem zaliczyć do udanych...

Agnieszka Czarnecka


Szkoda, że już nas tam nie ma...

Najbardziej zachwycił mnie park lipowy w Muszynie oraz prześliczne ogrody sensoryczne w tym ogród miłości oraz ogród zmysłów. Występ gawędziarza oraz kapeli góralskiej, przy której wszyscy świetnie się bawili - to było niezapomniane przeżycie. Tym bardziej, że tańców góralskich, bajań nigdy dość... - Urszula Motyka

Nigdy chyba nie będę miał okazji udawać Anglika... a tu mogłem - i to w restauracji... Niecodzienne doświadczenie.

Szczęśliwie wróciliśmy do Miechowa, przywożąc mnóstwo miłych wspomnień nauki poprzez zabawę, dość nietypowych zajęć, wspaniałej atmosfery panującej między uczniami i nauczycielami i wspólnie aktywnie spędzonego czasu.


Obóz klas IIa i IIIc


Obóz klas Ia i IIIb

Program GIODO

Szlachetna paczka

Współpraca z Instytutem Goethego

Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

Pomoc innym

Lepsza Szkoła

Wykonanie: Dorota Gajos