Gimnazjaliści Miechowity szlifują swój angielski na EuroWeeku

Na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku 51 uczniów naszej szkoły – głównie Ia i IIa, czyli klas z poszerzonym zakresem nauczania języka angielskiego-wzięło udział w pięciodniowym obozie językowym w Długopolu Dolnym „Euro Week – Szkoła Liderów”.

Organizatorką drugiego już wyjazdu na taki obóz była pani Agnieszka Gryla, a opiekowali się nami także uczące w Gimnazjum nr1 panie: Barbara Borucka, Beata Broda, Urszula Sobota i Małgorzata Strzelec.

„Euro Week” miał nam pokazać, że nauka języka angielskiego wcale nie musi być nudna. Wszystkie wykłady były prowadzone w języku angielskim. Już pierwszego dnia sami prowadzący powiedzieli nam w trakcie uroczystego powitania, że przede wszystkim mamy się dobrze bawić. Zajęcia były ciekawe, dzięki czemu uczniowie bardzo mocno się w nie angażowali. Prowadzącymi „wykłady” byli wolontariusze z Wietnamu, Włoch, Kenii, Tajlandii, Łotwy oraz Indii.

Każdy dzień zaczynaliśmy od energizera, czyli krótkiej zabawy, która miała nam umilić poranek. Następnie przez dwie godziny mieliśmy pierwszy zestaw zajęć, aż do przerwy na obiad, oraz kolejne dwie godzinny po południu. Dzień wieńczyła godzina zajęć oraz dyskoteka.

Drugi dzień zaczęliśmy od prezentacji przeprowadzonej przez Tajkę, która pokazała nam, jak ważna jest znajomość języka obcego. Następnie mieliśmy zajęcia kreatywnego pisania – musieliśmy napisać krótką historię, którą następnie należało zaprezentować w formie przedstawienia. Po obiedzie projektowaliśmy wymarzoną szkołę, natomiast wieczorem wolontariusz z Indii przybliżył nam historię i kulturę swojego kraju.

W trzecim dniu wysłuchaliśmy prezentacji o zagrożeniach takich jak globalne ocieplenie czy problem imigrantów. Wolontariusze chcieli zwrócić naszą uwagę na konieczność niesienia pomocy drugiej osobie. Po południu otrzymaliśmy kolejne kreatywne zadanie: musieliśmy wymyślić własny produkt oraz oryginalnie i skutecznie go zareklamować.

Czwarty dzień zaczęliśmy od wycieczki po okolicy. Spacerując, mogliśmy porozmawiać z wolontariuszami, którzy- przypomnę- nie mówili po polsku… Zwiedziliśmy Międzygórze i „wdrapaliśmy” się na szczyt Marii Śnieżnej. Po obiedzie dostaliśmy, naszym zdaniem, najciekawsze zadanie: nakręcić krótki filmik w języku angielskim na dowolny temat. Następnie odbyło się rozdanie „Oscarów”, którymi zostały nagrodzone najlepsze amatorskie filmy. Po kolacji odbyła się ceremonia zakończenia obozu, w trakcie której podziękowaliśmy wolontariuszom za poświęcony nam czas oraz otrzymaliśmy certyfikaty i pamiątkowe dyplomy.

Następnego dnia po pysznym śniadaniu, spakowaniu rzeczy przyszła pora na powrót. Po drodze zatrzymaliśmy się w Parku Miniatur Minieuroland, by poczuć się przez chwilę jak Guliwer… Do domu wróciliśmy wzbogaceni o wspaniałe wspomnienia oraz umiejętność posługiwania się językiem angielskim w nieformalnych sytuacjach.

pani Małgorzata Strzelec