Życie szkoły

ARCHIPELAG SKARBÓW

W dniach 11.04.2017r. – 12.04.2017 r. uczniowie klas drugich (150 uczniów)Gimnazjum nr 1 w Miechowie uczestniczyli w programie profilaktyki zintegrowanej "Archipelag Skarbów".
Program uczy zdrowego i mądrego stylu życia. Zachęca młodzież do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy, pornografii oraz do opóźnienia inicjacji seksualnej. Archipelag Skarbów pokazuje młodym ich ogromny pozytywny potencjał.

Gimnazjum nr 1 im. Macieja Miechowity Szkołą Promującą Bezpieczeństwo

Gimnazjum nr 1 im. Macieja Miechowity do realizacji projektu Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa przystąpiło w 2006 roku. Po trzech latach realizacji projektu szkoła została poddana kontroli przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Efektem kontroli było przyznanie Gimnazjum nr 1 w Miechowie certyfikatu „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”
W dniu 06.10.2009r. w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie CertyfikatówSzkoła Promująca Bezpieczeństwo

UCZNIOWIE Z GIMNAZJUM W MIECHOWIE W MŁODZIEŻOWYM CENTRUM KARIERY

W dniach 16.02-03.03.2017 r. młodzież z III klas Gimnazjum Nr 1 im Macieja Miechowity w Miechowie, odwiedziła lokalną siedzibę Młodzieżowego Centrum Kariery.
W pierwszej części zajęć, doradca zawodowy – Magdalena Pilawska omówiła ofertę OHP na rzecz młodzieży. Właściwa część warsztatów miała na celu przygotowanie uczniów do podjęcia trafnych decyzji, dotyczących wyboru szkoły ponadgimnazjalnej.

Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania w Językach Obcych

27 stycznia 2017 roku w piątek przed feriami 5 uczniów z Gimnazjum nr 1 w Miechowie - Przemysław Drdzeń z klasy 1 B, Angelika Micuła z klasy 3 A, Weronika Jarno z klasy 3 A, Kamila Krzykawska z klasy 3 A, Paweł Pycia z klasy 3 B uczestniczyło w Międzyszkolnym Konkursie Pięknego Czytania w Językach Obcych w ZSO w Słomnikach.
Konkurs miał na celu rozwijanie interpretacji tekstów w wybranym języku obcym, rozwijanie kompetencji językowych, zainteresowanie młodzieży literaturą i poezją obcojęzyczną oraz integracja międzyszkolna.

Spotkanie z przedstawicielem Powiatowej Straży Pożarnej w Miechowie

W listopadzie i grudniu bieżącego roku szkolnego uczniowie klas pierwszych spotkali się z przedstawicielem PSP w Miechowie - Panem Sławomirem Glaba. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z pracą Straży Pożarnej oraz procedurami postępowania w razie zagrożenia życia i bezpieczeństwa.
Pan Sławomir Glaba zwrócił szczególną uwagę na niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem czadu, zwłaszcza w okresie zimowym. Zachęcał do instalowania w domach czujników czadu.
Przypomniał telefony alarmowe i zaprezentował strój bojowy strażaków.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNA NIELETNICH – spotkania uczniów klas pierwszych Gimnazjum nr 1 w Miechowie z funkcjonariuszem policji.

W okresie październik-listopad 2016r. odbyły się spotkania funkcjonariusza policji aspiranta sztabowego Marcina Jamrożego z uczniami klas pierwszych Gimnazjum nr 1 w Miechowie. Spotkania te odbywały się w ramach projektu
SZKOŁA PROMUJĄCA BEZPIECZEŃSTWO.

Wycieczka do Warszawy

Uczniowie klas II b i II c pod opieką pań: Małgorzaty Kałwy, Marioli Sosnowskiej, Małgorzaty Strzelec i Marii Włosek dnia 17 października, w godzinach porannych udali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Od razu po dotarciu do stolicy nie traciliśmy czasu i o godzinie 11 oglądaliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Następnie poznaliśmy historię powstania tego szczególnego miejsca i wraz z przewodnikiem wybraliśmy się do Garnizonu Warszawa, w którym oglądaliśmy wiele ciekawych pamiątek np. z wizyt głów różnych państw.

Święto Edukacji Narodowej

Czternasty października to wyjątkowy dzień w polskiej edukacji. Obchodzony jest jako tradycyjny Dzień Nauczyciela, ale mało kto wie, że upamiętnia on wydarzenie z 1773 roku, kiedy to przedstawiciele polskiego oświecenia powołali do życia Komisję Edukacji Narodowej. Po raz pierwszy uznano przekazywanie wiedzy za sprawę na tyle ważną, że powinno się nią zająć państwo.

IV Małopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” rok szkolny 2016/2017

4 października niemal pięćdziesięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w IV Małopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii” . Do tego wyjątkowego projektu edukacyjnego przystąpiło aż 500 szkół w województwie.
Rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie stanowiła świetną okazję do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym.

Nasza delegacja na IV Miechowskich Dniach Jerozolimy

Podczas IV Miechowskich Dni Jerozolimy widoczna była delegacja naszego Gimnazjum. Przed południem 18 września uczniowie w historycznych strojach z czasów Macieja Miechowity wzięli udział w uroczystym przemarszu z ogrodów parafialnych przez Rynek do bazyliki. Przy głównej bramie ogrodzenia witali zaproszonych gości. Towarzyszyła im pani Dyrektor Zofia Piechowicz, oraz pani Urszula Sobota. Inna grupa gimnazjalistów kwestowała w tym dniu na cele charytatywne w Ziemi Świętej.

OGNISKO KLASY II B

Dnia 15.09.2016 nasza klasa (II b), wraz z panią wychowawczynią Marią Włosek i panią Jolantą Naporą, udała się na ognisko do Brzuchani. Gdy pojawiliśmy się na miejscu okazało się, że nasi gospodarze (miejscowi koledzy) już rozpalili ognisko. Podbiegliśmy do niego, "przepychając się" troszeczkę, żeby jak najszybciej upiec przygotowany prowiant. Wszyscy chętnie układali swoje kiełbaski na ruszcie, bo zapach dymu pobudził apetyt. Po obfitym posiłku postanowiliśmy spalić nadmiar kalorii.

ROK WOLONTARIATU

Rozpoczęty niedawno rok szkolny ogłoszony został przez władze oświatowe rokiem wolontariatu. Niewątpliwie w pracy z młodzieżą warto zwracać szczególną uwagę na pracę zespołową, gdyż umiejętności takie jak działanie w grupie, dzielenie się zadaniami oraz współpraca są w życiu równie cenne jak zdobyta w szkole wiedza. Niezwykle ważna jest przy tym chęć działania pro publico bono – dla dobra wspólnego.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

Tradycyjnie pierwszego września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2016/2017. Krótka uroczystość odbyła się wyjątkowo w przewiązce między budynkami A, B i C ze względu na świeżo zakończony remont nawierzchni hali sportowej. Pani Dyrektor Zofia Piechowicz przywitała wszystkich zgromadzonych, a najserdeczniej – jak zwykle – uczniów klas pierwszych.
Przewodnicząca rady samorządu uczniowskiego Kinga Longa przypomniała ważną, a jednocześnie tragiczną datę w dziejach naszego państwa i narodu – 1. września 1939 r. W nawiązaniu do tych słów pani Dyrektor podkreśliła, byśmy docenili fakt życia w pokoju i w wolnej Polsce, a następnie oficjalnie ogłosiła rozpoczęcie roku szkolnego w naszej szkole, dołączając życzenia owocnej pracy.

Program GIODO

Szlachetna paczka

Współpraca z Instytutem Goethego

Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

Pomoc innym

Lepsza Szkoła

Wykonanie: Dorota Gajos