Mikołajkowa niespodzianka - Dorota Zawadzka w gimnazjum

W piątek, 5.12.2014 Gimnazjum nr 1 w Miechowie odwiedziła pani Dorota Zawadzka znana jako "Super Niania”. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z klas: 1a, 1c, 2a i 3a.

Gimnazjaliści przywitali gościa, a potem „Super Niania” zaczęła zadawać pytania dotyczące naszych zainteresowań, ulubionych książek. Z panią Dorotą na początku rozmawialiśmy o tym, jakie posiadamy prawa. Dowiedzieliśmy się, jak należy rozumieć nasze prawo do nauki, prawo do rozwijania talentów itp.

Pani Dorota Zawadzka mówiła też sporo o naszym prawach do prywatności, do własnego zdania. Początkowo byliśmy dosyć małomówni, jednak później otworzyliśmy się i dyskutowaliśmy ze sławną pedagożką. Pani Zawadzka wywarła na uczniach pozytywne wrażenie, gdyż do wszystkich odnosiła się z ogromnym szacunkiem. Dyskutowaliśmy również o zawodach, jakie chcielibyśmy wykonywać w przyszłości. Pani Dorota niemal każdego zapytała, kim by chciał być w dorosłym życiu. Wyjaśniła nam, że nie wystarczy tylko „chcieć”, ale trzeba intensywnie działać w obranym kierunku, bardzo mocno rozwijać swoją wiedzę w jakiejś dziedzinie. Omówiliśmy wiele zawodów i dowiedzieliśmy się, co trzeba robić już teraz, by w przyszłości było nam łatwiej osiągnąć sukces w jakiejś profesji.

Pani psycholog pytała nas także, czego uczymy się nie dlatego, że w szkole tego wymagają, tylko tak dla siebie. Wiele osób odpowiedziało, że języka angielskiego, jednak nasz gość stwierdził, że język angielski nie jest uznawany za język obcy w Europie i wszyscy powinni go znać.

Rozmawialiśmy również o zagrożeniach, o których ostatnio bardzo często się mówi, czyli o narkotykach, alkoholu i dopalaczach. Doświadczona psycholog i matka dwóch dorosłych synów przytaczała nam historie osób w naszym wieku, które, żeby nie wyjść na „mięczaków” spróbowały dopalaczy. Jej opowieści uświadomiły nam, jak niebezpieczną rzeczą są środki odurzające i jak dramatyczne konsekwencje w przyszłości mogą mieć podejmowane przez nas tzw. ryzykowne zachowania.

Pani Zawadzka prosiła nas również o pomysły na- naszym zdaniem atrakcyjne- małe upominki ze spotkań, które mogłaby wręczać jako pamiątkę. My natomiast otrzymaliśmy książeczkę zawierającą tekst Konwencji o Prawach Dziecka.

Uczniowie „Miechowity” podarowali „Super Niani” bożonarodzeniową ozdobę wykonaną podczas zajęć w świetlicy szkolnej. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego spotkania.

Dla nas, młodych ludzi, była to niezwykle pouczająca lekcja wychowawcza, której na pewno długo nie zapomnimy.Ten miło spędzony czas, był zarówno zabawą jak i nauką o prawdziwym życiu.

Uczniowie kl. Ia