Tradycje celtyckie w gimnazjum

W Gimnazjum Nr 1 w Miechowie, na zaproszenie nauczycielki języka angielskiego i niemieckiego Agnieszki Gryli, gościł zespół tańca irlandzkiego i szkockiego „Comhlan”. W gimnazjum wystąpiły cztery tancerki z zespołu, które przedstawiły tradycyjne tańce określane przez nie jako „rodzime”, czyli nie tylko ludowe, wykonywane niegdyś na wsiach, ale też na dworach i w miastach.

Zespół działa od 1993 r. w Krakowie i jest jednym z dwóch najstarszych w Polsce zespołów, które uczą, prezentują i promują taniec irlandzki w Polsce, a zarazem najstarszym, który w repertuarze ma także tańce szkockie.

Taniec w wykonaniu „Comhlanu” to tradycyjne oraz autorskie układy połączone z nowoczesną muzyką graną z płyt lub na żywo. W języku gaelic (galijskim, celtyckim) „comhlan” znaczy grupa przyjaciół połączonych wspólną pasją i umiejętnością dobrej zabawy.

Uczniowie, w trakcie spotkania, dowiedzieli się, jak wygląda typowy strój Szkota i Szkotki, uczyli się prawidłowego zakładania kiltu – tradycyjnego męskiego stroju szkockiego i poznali obyczaje szkockie. Ochotnicy – a znalazło się ich aż jedenastu – mogli też pod kierunkiem jednej z tancerek nauczyć się prostych układów szkockiego tańca.

pani Małgorzata Moskwa