Wycieczka do Warszawy

Uczniowie klas II b i II c pod opieką pań: Małgorzaty Kałwy, Marioli Sosnowskiej, Małgorzaty Strzelec i Marii Włosek dnia 17 października, w godzinach porannych udali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Od razu po dotarciu do stolicy nie traciliśmy czasu i o godzinie 11.00 oglądaliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie poznaliśmy historię powstania tego szczególnego miejsca i wraz z przewodnikiem wybraliśmy się do Garnizonu Warszawa, w którym oglądaliśmy wiele ciekawych pamiątek np. z wizyt głów różnych państw.

Potem pojechaliśmy autokarem do Muzeum Powstania Warszawskiego gdzie poznaliśmy wstrząsającą historię naszej stolicy. Pod koniec zwiedzania wszyscy zgodnie uznaliśmy, że to było jedno z najciekawszych muzeów, w którym kiedykolwiek byliśmy.

Po wyczerpującym zwiedzaniu udaliśmy się na obiad, po którym zameldowaliśmy się w naszym hostelu. Wieczorem wybraliśmy się do Och Teatru na wspaniałą sztukę ,,Trzeba zabić starszą panią”, w której główną rolę grała Barbara Krafftówna. Wystąpił także Wojciech Pokora oraz znany nam wszystkim Cezary Żak. Tak właśnie zakończyliśmy pierwszy dzień wycieczki.

W drugim dniu od samego rana zwiedzaliśmy Warszawę. Między innymi Pałac Prezydencki z zewnątrz, rynek Starego Miasta z Warszawską Syrenką, Plac Zamkowy oraz Barbakan. Krakowskim Przedmieściem wróciliśmy na Chmielną. Po pysznym obiedzie metrem pojechaliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Zwiedzając ekspozycje, każdy z nas poczuł się tutaj odkrywcą. W „Koperniku” wszystkiego można było dotknąć, przekręcić, poruszyć po to aby poznać różne zjawiska przyrodnicze, zasady funkcjonowania różnych urządzeń a także poznać własne ciało. Tak aktywnie uczestnicząc w poznawaniu świata, świetnie się przy tym bawiliśmy. Po zwiedzeniu poszliśmy do planetarium, w którym z bliska poznaliśmy nasz wszechświat. Przeżyliśmy lot w kosmos, z góry spojrzeliśmy na naszą planetę Ziemię. Wieczorem wszyscy wybraliśmy się do Złotych Tarasów na szybkie zakupy i pyszne jedzenie.

Trzeciego dnia poszliśmy na Stadion Narodowy, by tam przejść trasą piłkarza. Widzieliśmy szatnie piłkarzy, w których do meczów Mistrzostw Europy przygotowywali się Cristiano Ronaldo czy Robert Lewandowski. Widzieliśmy też pamiątki po znanych piłkarzach z „Euro 2012”, usiedliśmy w ławkach rezerwowych zawodników. Po obiedzie wyruszyliśmy zobaczyć Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”. Następnie pojechaliśmy do Pałacu w Wilanowie, widzieliśmy tam wspaniałe eksponaty z czasów Jana III Sobieskiego. Zwiedziliśmy też pięknie oświetlone pałacowe ogrody. Na samym końcu usiedliśmy w kawiarni i rozgrzaliśmy się gorącą herbatą. Około godziny 17 ze smutkiem wyruszyliśmy do Miechowa, Warszawa też się wzruszyła i mocno się rozpadało.

Podsumowując, zdecydowanie stwierdzamy iż były to wspaniałe trzy dni, a wycieczka wszystkim nam się bardzo podobała. Z żalem rozstaliśmy się z Warszawą i musieliśmy wrócić do codziennych obowiązków. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś tam wrócimy, a nasza następna wycieczka również będzie tak dobrze zorganizowana.

Pani Maria Włosek