W ramach współpracy jaką nasza szkoła nawiązała z Instytutem Goethego, realizujemy wiele ciekawych projektów językowych, wychodząc tym samym naprzeciw oczekiwaniom młodzieży, w zakresie ich wszechstronnego rozwoju.
31 marca odbył się w naszej szkole, etap szkolny tego konkursu. Gimnazjaliści czytali fragment książki Tschick autorstwa Wolfganga Herrndorfa, a oceniana była płynność czytania, intonacja, artykulacja, rozumienie treści czytanego tekstu. Do II etapu zakwalifikowali się: Ewa Klemensowicz(kl.IIIe)-1 miejsce oraz Marcin Sepielak (kl. IIIc) i Kasandra Dziuba (kl. IIIb) - ex aequo 2 miejsce.

Jednym z elementów języka, zarówno ojczystego jak i obcego, jest czytanie, które nie tylko wzbogaca, ale rozbudza zainteresowanie światem i tym, co nowe, niespotykane. Toteż promowanie czytelnictwa w języku ojczystym i obcym, stało się współcześnie celem nadrzędnym w kształtowaniu postawy młodego człowieka i jego świadomości lingwistycznej.

Instytut Goethego w Krakowie, jako instytucja mająca na celu rozpowszechnianie i wspieranie nauki oraz nauczania języka niemieckiego, popularyzując ideę czytelnictwa, po raz kolejny zorganizowała VI Południowopolski Konkurs Pięknego Czytania w języku niemieckim.

Wypełniając zadanie konkursowe, uczniowie mogli nie tylko doskonalić umiejętność posługiwania się językiem naszych zachodnich sąsiadów, ale również czytać w oryginalnej wersji językowej.

Zakwalifikowani uczniowie będą mieli zaszczyt reprezentować Gimnazjum nr 1, dnia 12 czerwca w siedzibie Instytutu Goethego w Krakowie, a zmierzą się ze szkołami z terenu Polski Południowej i ich przedstawicielami

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w czytaniu literatury obcojęzycznej.

pani Agnieszka Gryla