Życie szkoły

Oświęcim- miejsce, w którym człowiek jest w stanie przenieść się w przeszłość...

Pomimo tego, że podróż - porównując przestrzeń wiekową - nie dotyczy odległych epok, świat wydaje się funkcjonować tam inaczej, a czas staje w miejscu.

Stąpając - dziś jako wolni ludzie, bez przymusu czy rozkazu - śladami Tych, którzy ginęli za marzenia o „lepszym” świecie mając w sercu wyrytą dewizę „Bóg, Honor, Ojczyzna” uświadamiamy sobie, jak ogromne szczęście mamy wychodząc codziennie rano z domu bez strachu, że popołudniu nie będziemy już mieli gdzie wracać.

„Są więzienia gorsze od słów”. Nie mam mocy, która potrafiłaby sprawić, byśmy poczuli się jak Oni. Jak Ludzie, którzy traktowani byli gorzej niż zwierzęta, od rana do nocy pracowali w nieludzkich warunkach po to, by – prawdopodobnie – po kilku miesiącach umrzeć z wycieńczenia.

Nie ginęli dlatego, że komuś zawinili… Ale dlatego, że po prostu żyli, marzyli… Może część z nich za to, że próbowała walczyć z wrogiem o wolność, o zwykłe życie, o Polskę.

Razem z tymi ludźmi zginęło coś cennego, z każdą osobą umarły cele, plany, marzenia, historia, wspaniałe i piękne życie. Co w tym najgorszego? Że to się nie skończyło. To trwało, trwa i będzie trwać…

To dzieje się na naszych oczach. Może na innych krańcach świata, może w nieco innej postaci. A przede wszystkim w naszych głowach, w sposobie myślenia…

Marzenia giną wszędzie, są zakopywane lub zabijane bezkarnie tam, gdzie tylko spojrzymy.

Jedyne, co możemy dla Nich teraz zrobić to – po prostu – pamiętać… -Że byli Tacy, którzy zginęli za nas.

Mieć w sercu wyryte to, co Oni i nie bać się walczyć o lepszy czas.


Monika Winiarska, klasa IIIb

Program GIODO

Szlachetna paczka

Współpraca z Instytutem Goethego

Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

Pomoc innym

Lepsza Szkoła

Wykonanie: Dorota Gajos