Życie szkoły

Podróże kształcą

Przekonali się o tym uczniowie klas I-III z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum Omega w Miechowie, którzy wzięli udział w 3-dniowej wycieczce do przepięknego i malowniczego kraju jakim są Węgry. Organizatorem wyjazdu było Gimnazjum nr 1 im. Macieja Miechowity, a jego inicjatorem – germanistka – Pani Agnieszka Czarnecka.

Młodzież miała okazję zwiedzić zakole Dunaju, z uwzględnieniem miast Budapeszt, Szentendre i Esztergom. Przewodnik wycieczki, Pani Marzena Madej z agencji turystycznej Sigma Bokka z Kielc, w bardzo ciekawy sposób przedstawiła młodzieży zwiedzane zabytki . Opowiadała ich historię, wskazywała najpiękniejsze i najbardziej okazałe budowle oraz starała się przybliżyć życiorys najważniejszych osób z nimi związanych.

Poza walorami turystycznymi, nadrzędnym celem wycieczki było stworzenie uczniom okazji do komunikacji w języku angielskim i niemieckim. Młodzież zamawiała posiłki, kupowała pamiątki, a także pytała o drogę wykorzystując zdobyte podczas lekcji sprawności językowe. W razie trudności, mogła liczyć na wsparcie opiekunów i nauczycieli języków obcych, Agnieszki Czarneckiej, Elżbiety Krawczyk i Jolanty Piwowarskiej – Bazior z gimnazjum M. Miechowity oraz Marty Żabińskiej z Omegi.

Uczniowie deklarujący swój udział w wycieczce mogli poczuć przedsmak węgierskiej kultury, obyczajów i charakterystycznej dla tego kraju kuchni , korzystając z zaproszenia i gościnności rodowitego Węgra zamieszkałego w naszych stronach , Pana Szanto Ge'zo. Podczas spotkania , które odbyło się kilka dni przed wyjazdem, uczniowie mieli okazję poznać tradycje i zwyczaje narodu węgierskiego oraz historię ludów koczowniczych Węgier.

Młodzież zmagała się z nauką języka węgierskiego m.in. liczebników czy zwrotów grzecznościowych oraz wzięła udział w pokazie strzelania z łuku do tarczy i z pejcza używanego przez węgierskich hodowców bydła. Uczniowie degustowali także specjalność kuchni węgierskiej, czyli gulasz węgierski, przygotowany w kociołku nad ogniskiem. A to wszystko w otoczeniu przepięknej przyrody...

Program wycieczki był bardzo bogaty i nastawiony na intensywne zwiedzanie. Pierwszego dnia w planie było Szentendre – urokliwe miasteczko w zakolu Dunaju. Uczestnicy zobaczyli m.in.: barokowy Rynek, Starówkę, średniowieczny Kościół Katolicki, XVIII – wieczne Cerkwie oraz odwiedzili Muzeum Marcepana z niecodzienną ekspozycją i wybornymi smakołykami. W dniu kolejnym, po przyjeździe do Budapesztu, młodzież miała szansę zwiedzić Bazylikę św. Stefana z największą relikwią Węgier - zmumifikowaną prawicą króla Stefana, neogotycki Parlament, Plac Tysiąclecia, Zamek Vajdahunyad, oraz udać się na spacer najbardziej reprezentacyjną ulicą Pesztu – Vaci. Najbardziej wyczekiwanym punktem wycieczki okazał się wyjazd na górę Gellerta z przepiękną panoramą miasta oraz wieczorny rejs po Dunaju, który pomimo niesprzyjającej, deszczowej pogody wywarł na wszystkich uczestnikach wrażenie zapierające dech w piersiach.

„Budapeszt, to jedno z najbardziej urokliwych miejsc, jakie kiedykolwiek widziałam…”, mówi Ula, uczennica klasy II a. „…Zwłaszcza nocą, kiedy podziwiać można przecudowną iluminację miasta”.

Ostatniego dnia młodzi turyści udali się na Wzgórze Zamkowe, odwiedzając m.in.: Zamek, Plac św. Trójcy z kościołem św. Macieja oraz fortyfikacje (Basztę Rybacką). Następnie grupa udała się do Wyszehradu z ruinami dawnej twierdzy średniowiecznej skąd roztacza się widok na słynny przełom Dunaju. Przejazd do Esztergomu, zwanego „Węgierskim Watykanem”, będącego kolebką katolicyzmu na Węgrzech był ostatnim punktem wycieczki. Wyczerpani, przemoknięci, ale szczęśliwi i z pełnym bagażem doświadczeń, miechowscy gimnazjaliści wrócili do Miechowa, w drodze snując plany na kolejną, inspirującą, pełną wrażeń i atrakcji podróż .


pani Jolanta Piwowarska-Bazior

Program GIODO

Szlachetna paczka

Współpraca z Instytutem Goethego

Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

Pomoc innym

Lepsza Szkoła

Wykonanie: Dorota Gajos