Relacja z uroczystego zakończenia konkursu

Dnia 15 maja 2015 r. odbyło się w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa uroczyste wręczenie nagród laureatom małopolskiego konkursu tematycznego z historii „Walka Polaków o niepodległość i granice w latach 1914 – 1921. Wielkie bitwy i bohaterowie wydarzeń”. Udział w tej uroczystości wzięła nasza laureatka Ewelina Manterys z klasy III c wraz z opiekunką Małgorzatą Moskwą.

Nagrody ufundowali i wręczali przedstawiciele instytucji oraz organizacji, które konkurs zorganizowały i przeprowadziły. Były to: Kuratorium Oświaty w Krakowie, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego.

Profesor historii UJ Andrzej Chwalba wygłosił ciekawy okolicznościowy wykład, a laureatom 1., 2. i 3. miejsca, czyli między innymi Ewelinie, wręczył swoją obszerną i świetnie napisaną książkę o wojnie światowej „Samobójstwo Europy” wraz z imienną dedykacją.

Oprócz tego Ewelina jako laureatka 1. miejsca otrzymała bardzo dobry aparat fotograficzny firmy Nikkon oraz wiele innych publikacji książkowych i gadżetów.

W sumie ilość, wielkość i ciężar tych nagród były pewnym problemem, bo trudno było je udźwignąć i zabrać się z nimi w powrotną drogę. Jednak z całą pewnością dźwigania takich ciężarów można życzyć wszystkim uczniom.

pani Małgorzata Moskwa